pondělí 9. března 2015

Jak to všechno stíháš? Aneb Chvála létající paní

Prosím tě, řekni mi, jak to stíháš?

Ptají se mě kamarádky a známé. Čtyři malé děti, dům a práci na půl úvazku, který se občas pod tíhou akutních projektů promění v úvazek celý. Kdo kdy zažil pracovní vypětí, péči o dům nebo frmol kolem malého dítěte, ví, že každá z těchto jednotlivých činností zhusta představuje celodenní dřinu. Natož, když se nakombinují...

Odpověď je jednoduchá - nestíhám. Tedy, ne všechno a ne tak, jak bych si představovala. Obvykle mám ve vzduchu vyhozených několik koulí naráz a snažím se pod nimi kmitat tak, abych je stihla pochytat, než spadnou na zem.

Dále na to samozřejmě nejsem sama, zapojuje se muž a velmi výrazně i babička (Pán Bůh jí to zaplať). Jinak jsem ale dospěla ke stejnému stavu, jako většina matek velkých rodin či náčelnic, které pod sebou mají velké hospodářství. Totiž, že musím mít systém.

To je pro mě docela vtipné zjištění, protože jestli kdy na světě existoval chaotik, nesystematik, zmatkař, ztráceč, zapomínač, ignorovač, prokrastinátor a zkrátka řečeno mimozemšťan, tak teď právě sedí u počítače a píše tento blog. Nicméně nouze naučila Dalibora housti a nutnost zvládat péči o domácnost, děti i práci naučila Ronju dodržovat systém. Aspoň rámcově. Aspoň většinou.

A tak prostě koupu mimina ve středu, i když se mi zrovna stokrát nechce, vlasy myju starším holkám vždycky v sobotu, povlečení měním v pondělí a jídelníček na následující týden plánuju v úterý. Pakárna, ale sebezáchovná.

Největší zásluhu na ní má dokonale propracovaný systém péče o domácnost a vůbec sebecouchingový guru, Létající paní alias Fly Lady, kterou jsem objevila před lety a jejíž systém byl a je pro naši domácnost skutečným požehnáním. V poslední době její systém dokonale zpracovala, okomentovala a na svém blogu v češtině přehledně představila Fidorka, v určité komunitě známá jako Samozvaná ministryně pořádku. Vřele doporučuji si přečíst, jak to může fungovat. Možná vám to přijde zpočátku praštěné, jsem ale živým důkazem toho, že to funguje. A jestli ještě nemáte oblečení naskládané v komodách nastojato, tak si je tak honem běžte přeskládat, protože to je prostě uch-van-can-cu-jí-jí vychytávka!


4 komentáře:

 1. Ronjo, kde bych našla ten "systém" u Fidorky? Odkaz mi nějak nevyskakuje. Mohla bys mi dát odkaz přímo na článek? Děkuji :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. http://www.terapiedomova.blogspot.cz/ Tady to je, veselý uklízení!

  OdpovědětVymazat
 4. Koukam ze zde je odpověd na moji poznamku k poslednímu clanku:) tedy jestli se tam zobrazi:) nejak mi to neslo.. Díky za odkaz, podivam se.. Hezky den petra

  OdpovědětVymazat